W ramach naboru należy złożyć sprawozdania finansowe, czy wystarczą sprawozdania finansowe firmy wnioskującej, czy musimy także złożyć sprawozdania firm powiązanych z nami?
Mam pytanie odnośnie zaświadczeń o (niekaralności, ZUS, urzędu skarbowego) moje klientki posiadają takie zaświadczenia a na Państwa stronie w zakładce aktualności pojawiły się nowe dokumenty do pobrania (oświadczenia),rozumiem, że zaświadczenia na pierwszym etapie będą honorowane a oświadczenia będzie można dosłać na późniejszym etapie.
Czy załączenie zaświadczeń z zus, us i krk jest konieczne już na etapie składania wniosku czy dopiero przy podpisywaniu umowy?
Chcielibyśmy złożyć wniosek w projekcie STACJA: NOWE OTWARCIE. Niestety system autodiagnozy dostępny na stronie https://swo-autodiagnoza.parp.gov.pl wymaga wpisanie danych za lata 2023. Nasza firma osiąga znaczne spadki w przychodach i redukuje zatrudnienie dopiero w roku 2024. Proszę o informację w jaki sposób możemy wykonać autodiagnozę poprawnie i wziąć udział w projekcie, na którym bardzo nam zależy.
Którą funkcję trzeba wybierać w SUDOP aby sprawdzić które zaświadczenia są wymagane? "3 lata kalendarzowe wstecz" czy "pełne 3 lata wstecz"?
Kto występuje o wydanie zaświadczenia z KRK w przypadku spółki z o.o.?
Czy mają Państwo informacje, o jaki minimalny procent musi nastąpić spadek przychodów, klientów itp. w ankiecie, aby osiągnięto poziom co najmniej "Ostrzegawczy"?
Czy w ramach projektu finansowane będą usługi doradcze o charakterze hybrydowym, tj np. 70% czasu usługi odbędzie się w obecności Przedsiębiorcy, a 30% czasu przeznaczone będzie na pracę własną doradcy np. na opracowanie strategii marketingowej, rekomendacji? W BUR jest możliwość rozpisania takiej usługi, jednak nie wiemy czy Państwo zakwalifikują taką do dofinansowania.
Mam pytanie odnośnie prowadzonego przez państwa projektu. Prowadzę firmę, która jest mikroprzedsiębiorstwem, ale ma pełną księgowość. Przeprowadziłam sobie autodiagnoza i wyszedł mi wynik średnio niskie zagrożenie, z regulaminu wynika mi, że mikroprzedsiębiorstwo kwalifikuje się do projektu tylko z wynikiem ostrzegawczym, natomiast wynik, który ją otrzymałam kwalifikuje przedsiębiorstwa małe i średnie, czy to oznacza w takim
Jeżeli spółka z o.o. jest zarejestrowana krócej niż rok pod niniejszą formą prawną, natomiast przekształcona w niniejszą spółkę spółka cywilna została powołana 5 lat temu - chciałem się spytać, czy w takim przypadku można się ubiegać o dofinansowanie, wpisując w formularzu datę założenia spółki cywilnej?
Czy wydruk z SUDOP może być zamiast zaświadczeń de minimis? Mamy 33 pozycje i trudno nam je skompletować. Czy chodzi o 3 lata kalendarzowe czyli 2022-2024, czy pełne lata czyli 19.06.2021-19.06.2024?
Napisali Państwo w FAQ że dla przedsiębiorstw powiązanych należy również przedstawić sprawozdania finansowe za okres 3 lat. W regulaminie nie ma mowy o przedstawianiu sprawozdań dla podmiotów powiązanych. Czy zatem jeśli nie zostaną przedstawione sprawozdania podmiotów powiązanych i nie wynika to wprost z regulaminu to wniosek zostanie odrzucony?
W związku z tym, że napisali Państwo w FAQ, że system będzie wyglądał jak w UPSKILLING HR, proszę o informacje, czy niezbędne będzie również podczas naboru wpisanie w systemie peseli uczestników, skoro formularze uczestników nie są wymagane?
Czy w tym projekcie można skorzystać z samych szkoleń, bez diagnozy?
W jaki sposób należy potwierdzić za zgodność z oryginałem dokumenty w formie skanu? Czy chodzi o adnotację na dokumencie "za zgodność z oryginałem"? Przecież to i tak będzie skan?
Czy właściciel JDG który jest na urlopie macierzyńskim może starać się o środki z SWO? Czy pracownik który obecnie jest na urlopie macierzyńskim aż do końca czerwca to będzie ewentualnie mógł wziąć udział w szkoleniach z SWO jeśli właściciel weźmie udział w naborze 24.06?
W zakresie pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim informuję, że urlop macierzyńskie ma zastosowanie wyłącznie w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Urlop macierzyński to ustawowe zwolnienie od
świadczenia pracy z tytułu urodzenia dziecka (art. 180 Kodeksu pracy), którego celem jest pogodzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych w sytuacji urodzenia się dziecka. Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują wprost możliwości podejmowania podnoszenia kwalifikacji w czasie urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, gdyż czas szkolenia (poza szkoleniami obowiązkowi np. z zakresu bhp) nie jest czasem pracy pracownika. W trakcie urlopu macierzyńskiego pracownica może podnosić kwalifikacje zawodowe (uczestniczyć szkoleniach lub zajęciach w ramach studiów podyplomowych), o ile wyraziła zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych lub sama wystąpiła z taką inicjatywą a nie została zobowiązana do udziału w szkoleniu przez pracodawcę. Za taką wykładnią przemawia także orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 6 marca 2014 r., zgodnie z którym wykluczenie ze szkolenia zawodowego kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim jest dyskryminacją ze względu na płeć.
W przypadku „właścicieli” rozumianych jako osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego nie znajdują zastosowania. Osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze w związku z urodzeniem dziecka przysługuje jedynie zasiłek macierzyński. Zgodnie z regulaminem rekrutacji w Projekcie może wziąć udział w projekcie Przedsiębiorca / Przedsiębiorczyni aktywnie prowadzący/a działalność gospodarczą, która nie jest zawieszona oraz jest zarejestrowana przynajmniej 12 miesięcy przed dniem rozpoczęcia rundy rekrutacyjnej. Jako aktywne prowadzenie działalności gospodarczej rozumie się aktywne zarządzanie – podejmowanie decyzji gospodarczych, kadrowych oraz dokonywanie czynności prawnych. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może przyjmować od drugiej strony umowy zawartej przed datą zawieszenia jedynie należności o charakterze pieniężnym oraz jedynie takie właśnie należności może przekazywać w wykonaniu umowy zawartej przed datą zawieszenia. Ponadto istotne jest to, że czynności muszą być „niezbędne” do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Mogą mieć one zróżnicowany charakter, ale muszą być one niezbędne obiektywnie, a nie tylko w subiektywnym odczuciu przedsiębiorcy. Działania szkoleniowo-doradcze oferowane w ramach projektu nie są czynnościami niezbędnymi do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.